Susținem performanța! CS Atletico Slănic - dublă campioană a României

Ne bucurăm să fim alături de Clubul Sportiv care crește campioni, iar ei continuă să ne surprindă cu reușitele lor!

În zilele de 2 și 3 iulie 2022 s-a desfășurat Campionatul Național pentru Juniori categoria 1 (U20) pe stadionul Cluj Arena. Atleții de la CS Atletico Slănic, conduși de antrenorul Gheorghe Mușat și profesorii Maria Andrei și Florin Andrei, au avut o evoluție excepțională, obținând două titluri de Campioni ai României și o medalie de argint.

Prima medalie de aur a fost obținută de Ioana Rebecca Andrei. După o cursă senzațională la proba de 400 m, cu timpul de 55.15 secunde, a trecut prima linia de sosire și a devenit Campioană a României. Totodată, cu acest rezultat deosebit, Rebecca Andrei a obținut baremul pentru a participa la Campionatul Mondial U20, care va avea loc în orașul Cali din Columbia, la începutul lunii august.

A doua medalie de aur a fost câștigată de ștafeta mixtă 4 x 400 m, cu timpul de 3 minute și 41 de secunde. Performanța a fost atinsă de Campionii Naționali Ruben Chivi, Bianca Stoica, Rebecca Ioana Andrei și Alexandru Blănaru.

Medalia de argint a fost obținută de Darius Cornescu la proba de 100 m, cu timpul de 10.99 secunde. Vicecampionul României are dublă legitimare CSS Ploiești & CS Atletico Slănic.

Cei trei conducători ai clubului au implementat un proiect pe termen mediu și lung, care oferă atleților prahoveni șansa de a face sport de performanță în condiții decente la Slănic și după terminarea liceului, oprind, astfel, plecarea atleților valoroși la alte echipe din țară după terminarea junioratului.